XVIII Dzień Papieski

„Promieniowanie ojcostwa”

Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II. Natomiast 18 maja 2007 roku został patronem Szkoły Podstawowej  w Orchówku.

W tegorocznym Dniu Papieskim rozważania i działania zostały zogniskowane wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza to 60 rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły 4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września 1958 roku, kiedy zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia. Natomiast druga to rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego– działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku. Dzień Papieski przeżywaliśmy w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

W związku z tak ważnymi wydarzeniami dotyczącymi osoby naszego patrona, uczniowie z SU klas IV-VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Sakowicz przygotowali krótki apel przypominający życie Jana Pawła II i Jego pontyfikat. Ponadto te wszystkie informacje były poparte prezentacją najważniejszych dokonań i pielgrzymek Patrona. W dalszej części  p. Dyrektor- Andrzej Stanicki przeprowadził krótki test wiedzy z zakresu znajomości najważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II mający na celu utrwalenie przedstawionych wiadomości.